صفحه نخست

انواع سیم و کابل ها

انواع سیم و کابل و کاربرد آنها

کابل های هم محور

چه زمانی من باید از جفتی پیچ خورده (twisted pair) در مقابل کابل هم محور (coaxial) استفاده کنیم؟

کابل های هم محور

اکثر مردم از میان انواع سیم و کابل ها تنها کابل هم محور را می­شناسند چون تقریبا در همه­ خانه­ ها برای اتصالات کابل تلویزیون استفاده می­شود.

ولی نصب این کابل ها مشکل است، بنابراین گاهی کابل کشی جفتی پیچ خورده ممکن است به کار آید که در آن دو رسانا به هم پیچ خورده ­اند.

این پیچ خوردگی به محدود کردن EMI و مکالمه­ متقابل (cross talk) کمک می­کند به خصوص در طراحی­های رایج پیچ خورده­ جفتی بدون حفاظ. بزرگترین مزیت کابل جفتی در نصب آن است که معمولا نازکتر از دو محوره است ولی چون نازکتر هستند نمی­توانند مسافتهای طولانی را مانند کابل های دومحوره ساپورت کنند.

آشنایی با کابل زره شده

شما چه زمانی باید کابل زره شده (armored) استفاده کنید؟

کابل زره شده

در زمان مخابره­ دیتا یا هدایت نیرو در محیط های خشن، محافظت از کابل هایتان برای عملیات ایمن و قابل اعتماد، حیاتی است. اینجا جایی است که کابل زره شده وارد بازی می­شود. آنها در ابتدا در کاربردهای صنعتی استفاده می­شوند، اغلب در سینی کابل (cable trays) و سیم برق ساختمان (raceway).

آنها معمولا در کاربردهای انعطافی استفاده نمی­شوند.

هرچند در آنجا هم عمل می­کنند ولی ارتباط ضعیفی ایجاد می­کنند. برای غلبه بر آن شما باید یک کابل انعطاف پذیر نیز در داخل یا سیمهای مجزا استفاده کنید.

سیم مسی و فیبر نوری

سیم مسی در مقابل فیبر در طراحی کابل

سیم مسی

از زمان اختراع چکش سنگ، ابزار و تجهیزات یه انسان کمک کرده تابه چیزهای بزرگی دست یابند. هنوز، گاهی تجهیزات می­توانند زندگی را چالش برانگیزتر کنند.

برای مثال، به کابل های ارتباطی فکر کنید. کابلها یک جزء مهم در شبکه­ های صنعتی  در صنعت برق می باشند که بر پایه­ Ethernet هستند که در تسهیلات صنعتی در حال شیوع هستند.

آنها در تسهیلات صنعتی از کارخانجات تا ایستگاه فرعی نیرو تا فعالیت های نفت و گاز در عمق دریا تا حمل و نقل و غیره استفاده می­شوند.

شکست یک شبکه­ صنعتی باعث خوابیدن کارخانه، از دست رفتن احتمالی محصول در پردازش و عواقب نامطلوب دیگر می­شود.

انتخاب کابل تاثیر زیادی روی اطمینان پذیری سیستم و چرخدیدن کار (Up time) دارد. علیرغم توجه به سوییچ ها و روترها که دیتا را مدیریت می­کنند، اهمیت کابل ها بیشتر مورد توجه است.

اهمیت کابل های حفاظ د ار

حفاظ گذاری در کابل

کابل حفاظ دار

تداخل الکترومغناطیسی (EMI) در کف کارخانجات شایع است. برای همین است که کابلهای دیتا و سیگنال با رسانای عایق شده محافظت می­شود و با یک لایه­ رسانایی پوشانده می­شود.

حفاظ گذاری نویزهای الکتریکی و تاثیرشان روی سیگنال و همچنین تشعشعات الکترومغناطیس را کاهش می­دهند. حفاظ گذاری cross talk بین کابل های مجاور جلوگیری می­کند. حفاظ گذاری نه تنها از کابل بلکه از ماشین آلات و انسان محافظت می­کند.

مزایای استفاده از سینی کابل

استفاده از سینی کابل (cable tray) به جای مجرای سیم (conduit):

سینی کابل

در پروژه­ های تکمیل و توسعه­ کارخانه، فقط صرفه ­جویی روی تجهیزات عمده و هزینه­ کار ملاک نیست بلکه انجام سریعتر کار هم مهم است که در نتیجه کارخانه می­تواند به قابلیت تولید حداکثر دست یابد.

در بسیاری از نصبها، یک راه برای رسیدن به این اهداف استفاده از کابل زره شده و پوشانده شده با فلز و انواع کابلنصب شده­ مجاز دیگر در سینی کابل در هر جایی که عملی است، می­باشد.

در حالی که مخارج ابتدایی کابل ممکن است از کابل زره نشده که از طرف مجرای سیم محافظت می­شود بالاتر باشد،

ولی زمان و هزینه­ به کار رفته در نصب سینی (tray) می­تواند بسیار کمتر باشد، برای همین کار با مجرای سیم و سیم های کششی بسیار پر زحمت است و در شرایط مخاطره آمیز نیز کار نصب و بازرسی صحت عملکرد وجود دارد.

کابل EMI

EMI چیست و چگونه می­توان از آن جلوگیری کرد؟

کابل

تداخل الکترومغناطیس (EMI) یک تشعشع الکترومغناطیس است که باعث مزاحمت درقطعه­ای دیگر در تجهیزات الکتریکی می­شود.

EMI می­تواند در یک محدوده­ گسترده در طیف الکترومغناطیس شامل رادیو، دی سی و حتی فرکانس مایکرو­ویو وارد شود چون هر چیزی که جریان الکتریکی با تغییرات سریع را حمل می­کند،

امواج الکترومغناطیس از خود بیرون می­دهد، این کاملا رایج است که تشعشعات یک شیء در شیء دیگر تداخل کند. EMI عملکرد تجهیزات الکتریکی را با مسدود کردن و از بین بردن دیتا تحت تاثیر قرار می­دهد، گاهی کلا دیتا را از بین می­برد.

ایمنی در سیم و کابل ها

ملزومات ایمنی کابل و سیم عایق شده

کابل و سیم عایق دار

کابلهای بدون روکش ممکن است به عنوان جایگزینی مناسب برای کابل روکش دار یا در بسط کابل استفاده نشود. این همچنین موردی برای اتصال کابل کلاس ۲ به تجهیرات هم هست، مگر اینکه کابل های مورد استفاده در ساختمان به عنوان کابل برای نور اضافی در یک نصب فیکس شده تعریف شده باشد.

VDE مربوطه و تنظیمات HD باید برای کابلهای مورد استفاده در عملیاتهای معدنی، حفاری و تجهیزاتی مانند جرثقیل با دستگاه­ های ریلی spring-loaded قابل مشاهده باشد.

کابل ولتاژ

چه زمانی از کابل ولتاژ متوسط استفاده کنیم؟

کابل ولتاژ

این محدوده­ ولتاژ امروزه برای کابل ها در دسترس است. طراحیهای ولتاژ پایین، اغلب آنهایی که برای تنظیمات صنعتی استفاده می­شد در محدوده­ ۲۰۰۰v به پایین بودند.

طراحی های ولتاژ متوسط در محدوده­ ۲۰۰۰-۳۵۰۰۰v هستند و ولتاژ بالا مربوط به ۳۵۰۰۰v به بالاست.

کابل ولتاژ متوسط بیشتر در تجهیزات ایستگاه­های فرعی موبایل، برای توزیع نیرو در تنظیمات صنعتی و در حفاری برای تامین نیروی دریل، بیل و غیره استفاده می­شود.

به گفته­ David Sedivy مدیر ارشد تولید در TPC Wire And Cable Corp این کابل ها اغلب در ولتاژهای استاندارد به کار می ­آیند، ۵۰۰۰ ,۸۰۰۰ ,۱۵۰۰۰ ,۲۵۰۰۰ ,۳۵۰۰۰v